Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

region szczeciński artykuł

Zachodniopomorskie ma mieć własną spółkę kolejową

Natalia Skawińska, Polskie Radio Szczecin,

dodane przez zack1989; zmodyfikowane

Taki sposób rozwiązania transportowych problemów rozważa marszałek województwa. Olgierd Geblewicz uważa, że zapewniłoby to bezpieczeństwo przewozów w regionie. Z szacunków marszałka wynika, że spółka mogłaby ruszyć najwcześniej w 2013 roku.
Pomysł nie jest nowy. Już rok temu Urząd Marszałkowski rozważał takie rozwiązanie. Firma DGA przeprowadziła badanie dotyczące opłacalności takiego przedsięwzięcia. Jak dotąd jednak spółka nie powstała. - Niezależnie od tego, że trzeba ją jak każdą inną spółkę zarejestrować, opracować statut, wyposażyć w kapitał, również ludzki, a także sprzęt i środki, to taka spółka musi zdobyć odpowiednie licencje przewozowe - mówi Geblewicz.

Tymczasem sytuacja finansowa w Przewozach Regionalnych pogorszyła się. Od kilkunastu godzin trwa strajk generalny pracowników tej firmy. Pociągi spółki należącej do marszałków 16 województw nie kursują. Związkowcy domagają się ponad 250 zł podwyżki. Firma proponuje 120. Protest potrwa do północy. Kolejny maszyniści chcą zorganizować 24 sierpnia.

źródło: Polskie Radio Szczecin

3 komentarze