Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

z kraju artykuł

Kraj: Przewozy Regionalne tylko do końca 2012 roku?

Radio Opole/Rynek Kolejowy,

dodane przez zack1989

W czasie spotkania marszałków z przedstawicielem Ministerstwa Infrastruktury podjęto decyzję, że Przewozy Regionalne mają funkcjonować tylko do końca przyszłego roku – informuje Radio Opole. Rzecznik Przewozów Regionalnych nie potwierdza tych informacji.
Jak miał powiedzieć Radiu Opole marszałek województwa opolskiego Józef Sebesta, spółka Przewozy Regionalne będzie funkcjonować do końca 2012 roku, ponieważ dalsze utrzymywanie jej przez samorządy nie ma sensu. Według Radia Opole, powołującego się na wypowiedź marszałka, poważny wpływ na decyzję o rozwiązaniu PR miało obniżenie dochodów z racji odebrania spółce połączeń międzyregionalnych. Według marszałka województwa opolskiego, zabrano tym samym spółce 45 proc. przychodów.

Z nowym rozkładem mają być likwidowane najmniej rentowne połączenia, gdzie dopłaty do biletów sięgają po kilkadziesiąt zł na pasażera. Będą także likwidowane połączenia tam, gdzie pociągi jeżdżą dość często, np. na liniach do Gliwic, Kędzierzyna, Opola, Wrocławia.

Według informacji Radia Opole, od 2013 roku samorządy mają zarządzać połączeniami kolejowymi indywidualnie. W przypadku chęci utworzenia połączeń wybiegających poza województwa niezbędne będzie przygotowywanie niezbędnych umów.

Co na to spółka Przewozy Regionalne? - Organy korporacyjne spółki nie podejmowały takiej decyzji - powiedział "Rynkowi Kolejowemu" rzecznik prasowy spółki Piotr Olszewski. Przedstawiciel Przewozów Regionalnych dodał, że ostatnie stanowisko konwentu nie mówi o decyzji o indywidualnym zarządzaniu połączeniami kolejowymi, a z województwem opolskim spółka ma podpisaną umowę ramową do końca 2015 roku.

źródło: Rynek Kolejowy

6 komentarzy