Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

region szczeciński artykuł

Pociągi będą mogły jechać nawet 120 kilometrów na godzinę

Marek Jaszczyński, GS24.pl,

dodane przez MQ

Trwa modernizacja linii kolejowych w naszym województwie.
- Prowadzone modernizacje przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa ruchu pociągów, zwiększenia komfortu jazdy pasażerów poprzez skrócenie czasu podróży oraz zmniejszenia stopnia oddziaływania kolei na środowisko - mówi Romana Nakoneczna z Centrum Realizacji Inwestycji Polskich Linii Kolejowych w Szczecinie.

W tym roku w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego była realizowana modernizacja linii kolejowej 402 Goleniów - Kołobrzeg wraz budowa łącznicy do portu lotniczego Szczecin - Goleniów.

Wykonano kompleksową wymianę nawierzchni na odcinku ponad 16 kilometrów, zmodernizowano perony w Baszewicach, Gąbinie i Głowaczewie, Na ukończeniu są prace na preronach w Nowogardzie, Wyszomierzu, Bieczynie Pomorskim, Starym Borku. Zakończono remont wiaduktu w Gryficach.

- Efektem tych prac jest podwyższenie prędkości z 50 do 120 km/h na odcinku Baszewice - Gryfice - Gąbin, na pozostałym odcinku podwyższymy do 120 km/h w 2012 roku - zapewnia Romana Nakoneczna. - W chwili obecnej rozpoczynamy budowę łącznicy, która umożliwi w przejazd na lotnisko ze Szczecina w 40 minut, a z Kołobrzegu w 90 minut). W pobliżu stacji Mosty zbudowano dwa rozjazdy, przystąpiono do budowy nasypów. Zakończenie inwestycji nastąpi 29 czerwca 2013 roku.

Nie jest to jedyny modernizowany odcinek. Po wymianie dwóch torów i rozjazdu na stacji Stargard Szczeciński zostanie podniesiona prędkość pociągów z 30 do 100 kilometrów na godzinę. Zakończenie prac na stacji jest planowane do końca grudnia 2011 roku.

W przyszłym roku będzie kontynuowana modernizacja linii Goleniów - Kołobrzeg, Wałcz - Ulikowo, fragment "Nadodrzanki" (Rzepin - Dolna Odra).

źródło: GS24.pl

2 komentarze