Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

z kraju artykuł

Kraj: PKP Intercity: Internet docelowo we wszystkich kategoriach pociągów

dl, Rynek Kolejowy,

dodane przez Cezar007

PKP Intercity potwierdziło, że do końca roku chce na pokładzie pociągów EIC udostępnić bezprzewodowy Internet. Jak dowiedział się „Rynek Kolejowy” usługa docelowo obejmie wszystkie kategorie pociągów.
Jakiś czas temu informowaliśmy o testach przewoźnika mających wyłonić dostawcę oraz odpowiednią technologię, która umożliwi udostępnianie Internetu w pociągach PKP Intercity w technologii WiFi.

Testy Internetu zostały przedłużone do początku września. – Nadal trwa testowanie Internetu w pociągach. Zdecydowaliśmy o tym na początku sezonu letniego, że przedłużymy testowanie usługi do 2 września br. W lipcu została przeprowadzona ankieta wśród pasażerów oceniająca poszczególne rozwiązania. Następną ankietę planujemy przeprowadzić ok. 20 sierpnia. Udało nam się wytypować 2 rozwiązania techniczne, które spełniają wszystkie nasze wymagania. Dzięki nim będziemy mogli doposażyć naszą flotę wagonów w sprzęt gwarantujący dostęp do wszystkich technologii w łączności komórkowej – powiedziała Małgorzata Sitkowska, rzecznik prasowy PKP Intercity.

Usługa Internetu początkowo ma objąć pierwszą klasę pociągów ExpressIntercity. Jak zapowiedział przewoźnik, usługa sukcesywnie będzie rozszerzona o klasę drugą, a docelowo o wszystkie kategorie pociągów. – Założenie jest takie, aby Internet dostępny był dla pasażerów 1 i 2 klasy, docelowo dostępny we wszystkich kategoriach pociągów – potwierdza Małgorzata Sitkowska. Zgodnie z założeniami usługa ma zostać uruchomiona do końca 2012 roku. – Plany co do terminu wdrożenia nowej usługi w pociągach PKP IC nie uległy zmianie, dajemy sobie czas końca roku – mówi Sitkowska.

Obecnie nie jest znana koncepcja biznesowa wspomnianej usługi. Nie wiadomo, czy Internet będzie płaty czy darmowy. – Jest za wcześnie, by zdefiniować czy usługa będzie płatna czy darmowa w zależności od klasy i kategorii pociągu. Obecnie jesteśmy przed wysłaniem zapytania do rynku, na podstawie którego zostanie wybrany dostawca – dodaje Sitkowska.

Pod koniec lipca PKP Intercity podpisało umowę na modernizację 68 wagonów przeznaczonych do obsługi połączeń na linii Przemyśl – Szczecin. Zakres prac obejmuje również instalację urządzeń ułatwiających korzystanie z Internetu oraz telefonów komórkowych na pokładzie pociągów. Zostaną zainstalowane m.in. wzmacniacze sygnału GSM.

W rozkładzie jazdy na sezon 2011/2012 PKP Intercity uruchamia 341 pociągów w komunikacji krajowej, w tym: 26 pociągów kategorii Express InterCity (EIC), 44 pociągi kategorii Express (Ex), 271 pociągów kategorii Twoje Linie Kolejowe (TLK), jak również 50 pociągów w komunikacji międzynarodowej.

źródło: Rynek Kolejowy

brak komentarzy