Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

region szczeciński artykuł

Zachodnia grupa zakupowa kupi tylko 9 pociągów?

Rynek Kolejowy,

dodane przez zack1989

Województwo zachodniopomorskie opublikowało wstępne ogłoszenie informacyjne, w którym wyraża zamiar zakupu nowych, elektrycznych zespołów trakcyjnych w ramach tzw. zachodniej grupy zakupowej. Przewiduje ono możliwość ograniczenia zakresu zamówienia z 17 do 9 pojazdów.
Zgodnie z ogłoszeniem, przedmiotem planowanego przetargu ma być dostawa od 9 do 17 sztuk nowych czteroczłonowych elektrycznych zespołów trakcyjnych przeznaczonych do realizacji przewozów regionalnych. Docelowa wielkość zamówienia zostanie ustalona przed wszczęciem procedury zmierzającej do zawarcia umowy w sprawie zamówienia publicznego. Szacunkowy koszt całego przedsięwzięcia 340 mln zł netto.

Przypominamy, że zachodnia grupa zakupowa, w skład której wchodzą województwa: wielkopolskie, zachodniopomorskie oraz lubuskie, złożyła wniosek o dofinansowanie zakupu 17 elektrycznych zespołów trakcyjnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Wstępnie planowano przydzielenie siedmiu pojazdów dla województwa zachodniopomorskiego, dwóch dla lubuskiego oraz ośmiu dla Wielkopolski.

Udział województwa wielkopolskiego w tym projekcie stoi jednak pod znakiem zapytania. W budżecie samorządu brakuje pieniędzy na inwestycję, dlatego władze w Poznaniu chcą podwyższenia maksymalnego poziomu dofinansowania ze środków UE z 50 do 75 proc. To jednak wymagałoby zmiany Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, na co musi wyrazić zgodę Komisja Europejska. Dlatego województwo zachodniopomorskie przejęło rolę głównego beneficjenta projektu i rozważa ograniczenie jego zakresu do zakupu 9 pojazdów.

Przypominamy, że w momencie powstania w skład zachodniej grupy zakupowej wchodziły województwa: wielkopolskie, dolnośląskie, zachodniopomorskie, lubuskie i łódzkie. Planowały one wspólnie kupić 29 nowych pociągów do obsługi połączeń międzyregionalnych łącznie z rezerwą taborową.

źródło: Rynek Kolejowy

2 komentarze