Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

z kraju artykuł

Kraj: 19 Impulsów dla Południowej Grupy Zakupowej

Rynek Kolejowy, Newag,

dodane przez zack1989

W Regionalnym Centrum Naukowo - Technologicznym w Podzamczu Chęcińskim podpisana została dziś umowa na dostawę na dostawę 19 nowych trójczłonowych elektrycznych zespołów trakcyjnych (EZT) dla województw: świętokrzyskiego, małopolskiego, śląskiego i podkarpackiego. Zamówienie zrealizuje firma Newag z Nowego Sącza. Wartość kontraktu to 313,6 mln zł.
Umowę podpisali marszałkowie województw: małopolskiego – Marek Sowa, świętokrzyskiego – Adam Jarubas, podkarpackiego – Władysław Ortyl i Śląskiego – Mirosław Sekuła, oraz prezesi Newagu – Zbigniew Konieczek i Wiesław Piwowar.

Kontrakt realizowany jest w ramach tzw. Południowej Grupy Zakupowej, czyli wspólnego przedsięwzięcia województw: małopolskiego, podkarpackiego, śląskiego i świętokrzyskiego. – Jest to pierwsze tak duże zamówienie na nasze Impulsy – mówi Zbigniew Konieczek, prezes Newagu. – Cieszy mnie fakt, że pojazdy wyprodukowane w Nowym Sączu będą jeździły po torach Polski Południowej. Mam nadzieję, że pasażerowie odczują komfort jazdy i udogodnienia jakie z myślą o nich przygotowaliśmy – dodaje.

Zamówione przez Południową Grupę Zakupową pojazdy pomieszczą do 270 pasażerów, w tym 150 na miejscach siedzących. Będą to nowoczesne pojazdy z rodziny Impuls wyposażone w klimatyzację, monitoring, gniazdka pozwalające podłączyć zasilacz do laptopa lub telefonu komórkowego, toalety z elektryczną suszarką do rąk, kranem z fotokomórką i z możliwością przewijania niemowląt, a także fotele wykończone ekoskórą. Nowe pociągi wyposażone będą w automaty biletowe, wbudowany zostanie system dynamicznej informacji pasażerskiej, obejmujący zliczanie pasażerów, pomiar punktualności, dynamiczną informację pasażerską wewnętrzną i zewnętrzną oraz informację głosową oraz system komunikacji maszynista - pasażer

Pojazdy dostosowane będą do przewozu osób niepełnosprawnych - wyposażone w elektryczne urządzenia typu winda umożliwiające wejście i wyjście osób o ograniczonej zdolności poruszania się, na przykład osób korzystających z wózków inwalidzkich.

Pierwsze 10 pociągów przekazane zostanie w II połowie 2014 roku (4 szt. Małopolskie, 3 szt. Śląskie, 3 szt. Świętokrzyskie), pozostałe 9 sztuk do 28 lutego 2015r.

źródło: Rynek Kolejowy

1 komentarz