Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

region szczeciński artykuł

Impulsy dla Zachodniej Grupy Zakupowej

jm, Rynek Kolejowy,

dodane przez zack1989; zmodyfikowane

W Szczecinie podpisano dziś umowę Newagu z Zachodnią Grupą Zakupową na dostawę 9 ezt z rodziny Impuls 31WE z opcją dodatkowego zamówienia 5 szt. Czteroczłonowe pojazdy mają być dostarczane do województwa przez półtora rok, począwszy od grudnia 2013.
Zamówione przez Zachodnią Grupę Zakupową pojazdy z rodziny Impuls będą czteroczłonowe i niskopodłogowe, przeznaczone są do eksploatacji z prędkością 160 km/h. Pomieszczą do 436 pasażerów, w tym 208 na miejscach siedzących.

Impulsy 31WE wyposażone będą w klimatyzację, monitoring, gniazdka pozwalające podłączyć zasilacz do laptopa lub telefonu komórkowego, toalety w systemie zamkniętym, przystosowane dla osób z ograniczoną możliwością poruszania się oraz matek z dziećmi (pojawią się przewijaki dla niemowląt).

Nowe pociągi wyposażone będą w fotele wykończone ekoskórą, automaty biletowe, wbudowany zostanie system informacji pasażerskiej, obejmujący zliczanie pasażerów, pomiar punktualności, dynamiczną informację pasażerską wewnętrzną i zewnętrzną oraz informację głosową oraz system komunikacji maszynista - pasażer.

Kontrakt realizowany jest w ramach wspólnego przedsięwzięcia Województw: Zachodniopomorskiego i Lubuskiego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktury i Środowiska 2007 – 2013; „Zakup pasażerskiego taboru kolejowego do obsługi połączeń międzywojewódzkich organizowanych przez Województwa: Lubuskie i Zachodniopomorskie”. Umowę podpisali Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz
i Wicemarszałek Województwa Wojciech Drożdż oraz prezesi Newagu – Zbigniew Konieczek i Wiesław Piwowar.

Termin realizacji zamówienia to 30 kwietnia 2015 roku. Pierwsze trzy pojazdy przekazane zostaną już w grudniu tego roku, siedem kolejnych w 2014 roku, a pozostałe cztery (w tym 2 dla lubuskiego) w 2015 roku.

Cztery pociągi będą kursowały w relacji Świnoujście - Szczecin Główny - Poznań, a na trasę Szczecin Główny - Słupsk zostaną skierowane dwa nowe pojazdy. Tabor zakupiony przez województwo lubuskie będzie obsługiwał połączenie Poznań - Zielona Góra - Nowa Sól (więcej).

źródło: Rynek Kolejowy

8 komentarzy