Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

z kraju artykuł

Kujawy: Rewitalizacja odcinka Toruń - Bydgoszcz zakończona

PKP PLK, Rynek Kolejowy,

dodane przez zack1989

PKP PLK poinformowała, że prace rewitalizacyjne na liczącej ponad 50 km trasie Toruń – Bydgoszcz zostały zakończone. Od 9 marca podróż koleją między dwoma największymi miastami województwa kujawsko – pomorskiego potrwa krócej niż trzy kwadranse.
Na całej długości zrewitalizowanej trasy Toruń - Bydgoszcz pociągi mogą już jeździć z maksymalną prędkością 120 km/h. Skorygowany rozkład jazdy, który zostanie wprowadzony 9 marca, pozwoli pasażerom dostać się z Torunia do Bydgoszczy w około 40 minut. Na trasie Toruń – Bydgoszcz wymienionych zostało 93 km torów. Wymieniono również 54 rozjazdy, wyremontowano 18 przejazdów, podwyższając bezpieczeństwo kierowców i pasażerów korzystających z kolei.

Do września potrwa remont 120 letniego wiaduktu kolejowego na Pl. Armii Krajowej w Toruniu. W ramach tego zadania zostanie wykonana modernizacja pięciu torów. Wymienione zostaną również przęsła, remont przechodzą przyczółki oraz pomosty. Dzięki inwestycji za 2,5 mln zł pociągi będą mogły szybciej opuszczać stację w Toruniu. Remont całego odcinka Toruń – Bydgoszcz kosztował ponad 225 mln zł (brutto). Pozostałe inwestycje prowadzone przez PKP Polskie Linie Kolejowe na terenie województwa kujawsko – pomorskiego umożliwią stworzenie sieci pozwalającej na sprawną obsługę regionalnego ruchu kolejowego.

Dzięki pracom rewitalizacyjnym, jeszcze w 2014 roku, pociągi z Inowrocławia do Torunia i dalej do Jabłonowa Pomorskiego pojadą po nowych torach z prędkością 120 km/h. Roboty rewitalizacyjne zostaną przeprowadzone na trasie o długości 92 km. Kolejna rewitalizacja zakończona w 2012 roku, między Bydgoszczą a Tczewem, pozwoliła na podwyższenie prędkości maksymalnej do 160 km/h i na skrócenie czasu jazdy pociągiem z Bydgoszczy do Gdańska, do nieco ponad 1,5 godziny.

Kolejne realizowane zadanie obejmuje prace na trasie Chełmża – Grudziądz. Zaplanowane na tym odcinku roboty pozwolą do końca 2014 roku na podwyższenie prędkości pociągów z 50 km/h do 100 km/h oraz skrócenie czasu przejazdu o około 20 minut. Projekt obejmuje rewitalizację około czterdziestokilometrowego odcinka linii pomiędzy Chełmżą a Grudziądzem oraz remont torów, peronów i urządzeń sterowania ruchem.

Działania realizowane są w ramach projektu: POIiŚ 7.1 – 45 „Polepszenie jakości usług przewozowych poprzez poprawę stanu technicznego linii kolejowej nr 18 Kutno – Piła na odcinku Toruń – Bydgoszcz”

źródło: Rynek Kolejowy

brak komentarzy