Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

z kraju artykuł

Łódź/Szczecin: Duże zmiany PKP Intercity na trasie do Poznania

Kasper Fiszer, Rynek Kolejowy,

dodane przez Ferrix; zmodyfikowane

Projekt rozkładu jazdy, który ma obowiązywać od początku września, przewiduje istotne zmiany w obsłudze węzła łódzkiego przez PKP Intercity. Pociągi do Poznania będą bowiem kursować częściowo trasą okrężną przez Kutno, Inowrocław i Gniezno. Przewoźnik zaznacza przy tym, że trwają jeszcze prace nad ostateczną wersją układu połączeń.

Wstępna wersja rozkładu jazdy obowiązującego od początku września tego roku zakłada duże zmiany w obsłudze węzła łódzkiego przez PKP Intercity. Dotyczą one przede wszystkim trasy do Poznania, na której kursują obecnie głównie pociągi przelotowe – nierozpoczynające biegu w Łodzi. Korekty mają związek z toczącymi się pracami infrastrukturalnymi, przede wszystkim na odcinku Łódź Kaliska – Zduńska Wola.

Wrócą „Włókniarz” i „Barbakan”, ale na innej trasie

Z projektem można się zapoznać dzięki oficjalnej wyszukiwarce PKP Polskich Linii Kolejowych na stronie internetowej portalpasazera.pl. Według zamieszczonych tam informacji po niespełna trzech miesiącach przerwy znów kursować będzie wczesnoporanny pociąg IC „Włókniarz” z Łodzi Fabrycznej do Szczecina Głównego, ale zamiast przez Sieradz i Kalisz pojedzie trasą przez Kutno, Inowrocław Rąbinek i Gniezno. Tak samo skierowany będzie inny zawieszony na okres wakacji kurs – poranny IC „Barbakan” z Krakowa Głównego do Szczecina Głównego, ale ten nie zatrzyma się w Inowrocławiu.

Tą samą trasą co obecnie, a więc przez Sieradz i Kalisz (z ominięciem Ostrowa Wielkopolskiego), pojedzie natomiast IC „Portowiec” z Katowic do Szczecina Głównego. Połączenie to pozwoli dotrzeć do Poznania w czasie o ok. pół godziny krótszym niż przy wykorzystaniu nieco okrężnych kursów porannych – podróż zabierze 3 godz. 16 min. Również przez Kalisz pojedziemy IC „Wawel” z Krakowa Głównego do Szczecina Głównego, ale odjedzie on z Łodzi Widzewa już o 17:04 (obecnie o 18:06).

Przewoźnik nie potwierdza jeszcze kształtu rozkładu jazdy

Inaczej rozwiązana ma być natomiast organizacja ruchu z Poznania w kierunku Łodzi. Pociąg IC „Portowiec” relacji Szczecin Główny – Katowice ominie bowiem aglomerację łódzką i dojedzie swoją dotychczasową trasą tylko do Zduńskiej Woli. Dalej skierowany zostanie bez postojów do Tarnowskich Gór, a następnie do Katowic przez Bytom. Na odcinku Zduńska Wola – Łódź uruchomiona ma zostać autobusowa komunikacja zastępcza (postoje zaplanowano jedynie w Pabianicach i na dworcu Łódź Fabryczna). Czas przejazdu z Poznania do Łodzi pozostanie na poziomie poniżej czterech godzin, z czego aż 45 minut zajmie pokonanie odcinka Pabianice – Łódź.

Przewoźnik pytany o ogłoszone na łamach witryny PKP PLK zmiany zaznacza, że nie jest to ostateczna wersja rozkładu jazdy. – Trwają jeszcze prace nad wrześniową korektą rozkładu PKP Intercity. O tych zmianach będziemy informować wkrótce – stwierdził jedynie Piotr Mazur z Biura Prasowego PKP Intercity.

źródło: Rynek Kolejowy

brak komentarzy