Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

region szczeciński artykuł

Nowe przystanki w Kołobrzegu, Świdwinie i Koszalinie zwiększą dostęp do kolei

PKP Polskie Linie Kolejowe,

dodane przez MQ

Lepszy dostęp do kolei zyskają mieszkańcy Kołobrzegu, Świdwina oraz Koszalina. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowy na budowę nowych peronów w ramach Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025. Efektem inwestycji będzie wygodniejsza podróż pociągiem w kierunku Szczecina, Słupska i Białogardu.

Dwa nowe przystanki w Kołobrzegu zostaną zlokalizowane w pobliżu przejazdów kolejowo-drogowych. Kołobrzeg Zachód zostanie usytuowany przy ulicy Grzybowskiej. Na przystankach Kołobrzeg Wschód (nazwa robocza) jeden peron przewidziano przy ulicy Fredry (dla linii 402 Koszalin – Goleniów), drugi peron przy ulicy Koszalińskiej (dla linii 404 Szczecinek – Kołobrzeg).

Przystanek Świdwin Zamek usytuowany zostanie w okolicach przejazdu kolejowo-drogowego przy ulicy Niedziałkowskiego.

Dwa nowe przystanki w Koszalinie zostaną zlokalizowane następująco: Koszalin Północny w sąsiedztwie wiaduktu kolejowego przy ulicy Batalionów Chłopskich, natomiast Koszalin Bukowe w sąsiedztwie wiaduktu drogowego, przy ulicy Władysława IV.

– „Rządowy program budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” to inwestycja w lepszy dostęp do kolei także w województwie zachodniopomorskim. Dzięki poprawie dostępu do pociągów oraz warunków obsługi na peronach pasażerowie chętniej wybiorą kolej w codziennych podróżach do pracy lub szkoły. Na realizację programu polski rząd przeznaczył miliard złotych –  mówi Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu.

– Inwestycja z „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” będzie szczególnie ważna dla podróżujących w kierunku Szczecina, Słupska i Białogardu. Efektywne wykorzystywanie środków z budżetu państwa i środków unijnych sprzyja rozwojowi najbardziej ekologicznego środka transportu zbiorowego jakim jest kolei –  mówi Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Perony na nowych przystankach będą wyższe, co ułatwi podróżnym wsiadanie i wysiadanie z pociągów. Zamontowane zostaną wiaty, ławki i stojaki rowerowe. Oświetlenie umożliwi bezpieczne podróżowanie po zmroku. Orientację ułatwią tablice z czytelnym oznakowaniem i gabloty z rozkładami jazdy. Osoby o ograniczonych możliwościach poruszania się skorzystają z pochylni i ścieżek naprowadzających.

Wykonawcą przystanków w Kołobrzegu oraz Świdwinie będzie firma EL-IN Sp. z o.o., a przystanków w Koszalinie firma INFRAKOL Sp. z o.o. Sp. k. Prace o łącznej wartości blisko 16,5 mln zł będą realizowane w formule „projektuj i buduj”. Zakończenie robót planowane jest w 2023 r.

Rządowy Program dla lepszej komunikacji kolejowej

Celem „Rządowego Programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” jest przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu, promowanie ekologicznych środków transportu oraz wspieranie polskiej gospodarki. Zaplanowane zadania inwestycyjne umożliwią podróżnym dostęp do kolejowej komunikacji wojewódzkiej i międzywojewódzkiej. Na ten cel przeznaczono 1 mld zł. Środki zostaną wykorzystane m.in. na wybudowanie lub zmodernizowanie przystanków kolejowych, a także sfinansowanie prac, związanych z dostępnością miejsc parkingowych dla pasażerów.

W „Rządowym Programie budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” uwzględniono 355 lokalizacji w całej Polsce. Na liście podstawowej są 173 lokalizacje, a na liście rezerwowej 182. W ramach programu na obu listach uwzględniono budowę 177 i modernizację 178 przystanków.

Program przystankowy w województwie zachodniopomorskim

W województwie zachodniopomorskim projekt przystankowy na liście podstawowej obejmuje 10 lokalizacji: Koszalin Północny, Koszalin Bukowe, Kołobrzeg Wschód, Kołobrzeg Zachód, Świdwin Zamek, Szczecinek Bugno, Recz Pomorski, Łubowo, Złocieniec, Przecław. Na liście rezerwowej ujęto 2 projekty: Radziszewo i Szczecinek.

źródło: PKP Polskie Linie Kolejowe

1 komentarz