Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

region szczeciński imprezy

Pociąg specjalny "Vulcan"

Towarzystwo Przyjaciół Wolsztyńskiej Parowozowni,

dodane przez margor; zmodyfikowane

Towarzystwo Przyjaciół Wolsztyńskiej Parowozowni zaprasza wszystkich mieszkańców Szczecina na przejazd pociągiem specjalnym "Vulcan", który uruchomiony zostanie w dniu 12 czerwca 2010 (sobota) podczas Dni Techniki Kolejowej w Szczecinie i w czasie imprezy plenerowej "Dni Morza - Sail Szczecin". Pociąg zabierze pasażerów na przejażdżkę liniami kolejowymi wokół Szczecina.
"Vulcan" to historyczna nazwa związana ze Szczecinem i parowozami. Zakłady Vulcan założono w 1851 roku. Zajmowały się produkcją maszyn o wielkich gabarytach - zarówno parowozów, jak i okrętów, tak na potrzeby ówczesnego państwa pruskiego, jak również na eksport. Z linii produkcyjnej Vulcana zjeżdżały największe statki pasażerskie ówczesnego świata. Wciąż rozwijano konstrukcje parowozów - wąskotorowych i normalnotorowych. Ze względu na światowy kryzys, produkcji lokomotyw parowych zaprzestano w 1928 roku, a podczas II wojny światowej zbudowano ostatnie okręty (także podwodne). Na terenie stoczni Vulcan powstała Stocznia Szczecińska.

Do dziś w Polsce zachowało się w Polsce kilka parowozów budowanych przez zakłady Vulcan - parowóz Oko1 z Muzeum Kolejnictwa w Warszawie oraz kilka parowozów wąskotorowych (tor szerokości 1000 mm), które służyły na kolejach pod Warszawą i na rozległej sieci kolei wąskotorowych Pomorza Zachodniego, rozciągającej się od Stargardu Szcz., aż po Koszalin.

Pociąg "Vulcan" obsłużony zostanie składem pociągu "Flota Wielkopolski", który tego samego dnia przyjedzie z Poznania do Szczecina. Wagony typu 120A (seria Bp) barwy oliwkowej poprowadzi parowóz Pm36-2 ("Piękna Helena") z Parowozowni Wolsztyn.

Planowy odjazd pociągu o godzinie 13.15 ze stacji Szczecin Główny. Bilety na przejazd w cenie 10 zł od osoby sprzedawane będą wyłącznie przez obsługę pociągu przed odjazdem, od godziny 12.30.

źródło: tpwp.pl

Przeczytaj również: Parowozy w Szczecinie (4.05.2010)

5 komentarzy