Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

region szczeciński artykuł

Nie wiadomo kto, kiedy i czy w ogóle przebuduje dworcowy plac

Andrzej Kraśnicki jr, Gazeta.pl,

dodane przez MQ

Zamieszanie wokół modernizacji Dworca Głównego. Urząd Miasta twierdzi, że plac przed dworcem kolejowym w Szczecinie będzie przebudowany, a Ministerstwo Infrastruktury, że plany uległy zmianie.
Miasto odpowiedziało nam w czwartek na pytania dotyczące planowanej modernizacji dworca i placu przed nim [w czwartkowej "Gazecie" napisaliśmy, że PKP wycofały się z części inwestycji, która opisana była w podpisanej z miastem w 2010 roku umowie - chodzi o gruntowną przebudowę placu przed dworcem - red.]. Aby zdążyć wydać i rozliczyć unijne fundusze, kolej zdecydowała się ograniczyć modernizację stacji tylko do dworca, peronów i torów. Powstanie także nowa kładka nad torami z windami.

Urząd Miasta twierdzi jednak, że plany dotyczące przebudowy placu przed dworcem nie zmieniły się. Magistrat przyznaje jedynie, że jeszcze w ubiegłym roku aneksowano umowę z PKP, wyrzucając z niej przebudowę pl. Zawiszy (tu miało powstać nowe wejście na perony) i budowę nowej ul. Kolumba (wzdłuż torów kolejowych). Zmieniono też wówczas nazwę projektu z "Budowa Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego w Szczecinie" na nazwę "Przebudowa budynku dworca kolejowego Szczecin Główny wraz z układem komunikacyjnym i placem dworcowym". W kwietniu tego roku magistrat uzgodnił z PKP specyfikację przetargu na opracowanie koncepcji przebudowy. "Według informacji uzyskanych w dniu 14 sierpnia 2012 r. od dyrektora Biura Projektów Inwestycyjnych i Marketingowych PKP SA Centrala w dotychczasowych ustaleniach nie nastąpiły żadne zmiany" - twierdzi magistrat.

Ale Andrzej Massel, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, poinformował pisemnie posła PO Arkadiusza Litwińskiego, że "zakres rzeczowy" pierwotnie planowanej inwestycji uległ zmianie. "Uwzględniać będzie przebudowę obiektów zlokalizowanych jedynie na działkach znajdujących się w wieczystym użytkowaniu PKP SA, tj. budynek dworca i infrastrukturę torowo-peronową" - napisał. Przedsięwzięcie ma być realizowane od czerwca 2013 do czerwca 2015 r. Zmieniła się nawet nazwa projektu. Teraz jego nazwa to "Przebudowa budynku dworca kolejowego Szczecin Główny wraz z infrastrukturą torowo-peronową". Massel, powołując się na informacje PKP, wylicza zakres planowanych prac: przebudowę budynku dworca, wymianę nawierzchni na peronach, przedłużenie i zmianę geometrii toru przy peronie drugim, przebudowę kładki dla pieszych, modernizację tunelu, wymianę instalacji, renowację muru oporowego.

Samo PKP bardzo lakonicznie wypowiada się o inwestycji: "Ostateczny zakres projektu będzie rezultatem analiz zawartych w studium wykonalności projektu, z uwzględnieniem realności ram czasowych, możliwości finansowych spółki" - czytamy w odpowiedzi przesłanej przez biuro prasowe PKP.

Miasto ma inne plany związane z okolicami dworca. Do połowy przyszłego roku ma być gotowa koncepcja przebudowy ul. Kolumba (wraz z nową ulicą wzdłuż torów kolejowych), a na zlecenie ZDiTM powstał właśnie "program funkcjonalno-użytkowy", na podstawie którego ma zostać przebudowana ul. Nabrzeże Wieleckie od ul. Kolumba do mostu Długiego.

źródło: Gazeta.pl

Przeczytaj również: Nici z ambitnych planów przebudowy dworca (16.08.2012)

1 komentarz